
Papirne lutkice postoje već dva veka. Prva je objavljena 1810. godine u Londonu, a već 1830. pojavila se i papirna lutka sa likom kraljice Viktorije. Međutim, njihova prava ekspanzija počela je oko 1900. godine pojavom ženskih časopisa i časopisa za decu. Objavljivane su u crno-beloj verziji, tako da su deca morala prvo da ih oboje, a zatim izrežu i igraju se njima. Papirne igračke nisu bile skupe i bile su svima dostupne.
Cica iz Zabavnika
Devojčice rođene šezdesetih godina prošlog veka, u nekadašnjoj zemlji „od Vardara pa do Triglava“, s nestrpljenjem su isčekivale petak. Znalo se – izlazi „Politikin zabavnik“ a sa njegovih stranica osmehivaće se još jedna Cica koju treba obući. Brižljivo su je lepile na tanji karton i isecale a onda je igra mogla da počne. Uz svaku Cicu sledovalo je nekoliko odevnih kombinacija, za sve vremenske prilike i za sve životne situacije: odlazak u školu, posetu rođacima, pozorište, na maskenbal, pa čak i na Olimpijadu.
Cicu je od 1970. do 1991. godine crtala i oblačila Vladana Likar Smiljanić, profesor na Elektrotehničkom fakultetu u Beogradu. Vladana je 1970. godine rodila stariju ćerku Aleksandru i otišla je na porodiljsko odsustvo. Ali njen drug Dragan Acović pozvao ju je baš tada da nacrta „Obucite Cicu“ za „Politikin zabavnik“. Vladana je nacrtala šta se od nje tražilo. To se „Politikinom zabavniku“ svidelo, pa je postala njihov stalni spoljni saradnik. Oblačila je, pored Cice, i druge uvažene ličnosti: bebu, mamu i tatu, baku i deku, Denisa i Margaretu, Hogara i Helgu, Lu i Deltu…

Cicin kutak
– Cicu nisam ja osmislila, kaže Vladana Likar Smiljanić. – Cica je, naime, malo prerađena i stilizovana, preuzeta iz jednog američkog stripa. Prvi je Cicu oblačio modni kreator Čedomir Čedomir, ali kako je vrlo brzo postao prezaposlen u svojoj struci, odustao je od saradnje sa „Zabavnikom“. Tada sam ja preuzela Cicu i po njoj me se ljudi i danas sećaju. U oblačenju papirnih lutkica pomagala mi je sestra Biljana Likar Popović, ona je bila rezervni crtač, uskakala je kad ja nisam mogla, po neki put je nacrtala nešto i za svoju dušu.
– Sve ostale lutke iz „Cicinog kutka“ ja sam osmislila – objašnjava Vladana. Kroz Cicu i njene papirne prijatelje mogli su se pratiti i modni trendovi. „Cicin kutak“ je rubrika koja je dobila ime po urednici Cici Milivojević, koja je bila inicijator za njeno pokretanje i koja je, nažalost, mlada umrla.

Zabavno i edukativno
– Najpopularnija je bila zanosna Lu, devojka agenta Delte iz stripa „Delta 99“. U to vreme ovde se za Barbike nije znalo i Lu je, na neki način, bila njena papirna preteča. Devojčice su neprestano tražile da obuku Lu, i kada bi ona izašla prodaja tog broja „Zabavnika“ bi skočila, priseća se Vladana.
U okviru „Cicinog kutka“, osim papirnih lutkica, bile su stranice gde je na slikovit način bilo opisano kako skuvati neko jednostavno jelo, sašiti haljinu, napraviti policu, držač za olovke, lutku u narodnoj nošnji, papirnu kućicu, stolicu, krevet, ormarić za svoju omiljenu lutku, ukrase za jelku… Bilo je tu sadržaja zanimljivih i za devojčice i za dečake.
Vladana je vodila računa, kao urednica „Cicinog kutka“, da rubrika ima i edukativni i šaljivi ton.
– Papirni svet lutaka je živeo zajedno sa devojčicama i dečacima, namerno kažem i dečacima, jer pouzdano znam da su i oni voleli papirne lutke iz „Cicinog kutka“. „Zabavnik“ je vodio računa da, osim tradicionalno prihvaćenih likova kao što je bila Cica, novi likovi budu ličnosti iz stripova koji su tog trenutka bili popularni, a bilo je primera i da se popularne ličnosti iz sveta muzike ili filma prikažu kao papirne lutkice.
Divno. Ovo nisam znala. Jedna od dražih igračaka. Žao mi je što ih nisam sačuvala.