Mleko i mlečni proizvodi, crveno meso, piletina, skrobna hrana i šećeri mogu izazvati gasove, ali ne kod svih ljudi. Bitna je i količina takve hrane. Ako je uzimate puno, gasovi su neminovnost
Piše: Dr Momčilo Matić
Gasovi nastaju kao posledica nagomilanih otpadaka stolice u debelom crevu, zatvora, suženih creva, džepova na crevima i poremećaja crevne flore. Zbog svega toga dolazi do truljenja sadržaja u crevima a gasovi koji se javljaju dovode do nadutosti, grčeva i bola. Ako dugo potraju, otrovni produkti ulaze u krvotok, izazivaju trovanje i smanjenje vitalne energije.
Hrana je najčešći uzrok nastanka gasova u crevima. Proverite koja! Mleko i mlečni proizvodi, crveno meso, piletina, skrobna hrana i šećeri mogu izazvati gasove, ali ne kod svih ljudi. Bitna je i količina takve hrane. Ako je uzimate puno, gasovi su neminovnost.

Mahunarke i orasi
Mahunarke i povrće, kao što su brokoli, kupus i crni luk, sadrže puno sumpornih jedinjenja i mogu izazvati gasove. Kuvanje bez vode na niskoj temperaturi i kratko, da se povrće ne raskuva, ili njihovo konzumiranje u svežem obliku, dobar su način da se izbegne nadutost u crevima zbog sumpora.
Orasi, suvo voće, kikiriki, lešnik, pa i badem, uzeti u većoj količini (više od jedne šake zajedno), mogu proizvesti gasove. Presna hrana takođe, ako su creva već oštećena i slabo pokretljiva. Trebalo bi početi sa malim količinama pa ih postepeno povećavati, da bi se poboljšao rad creva i telo naviklo na presnu hranu.

Mleveno meso
Proizvodi od mesa (viršle npr.) i mleveno meso sadrže svoje enzime – lizozome, koji se aktiviraju u toploj sredini digestivnog trakta, što omogućava mesu da lakše truli. Ne zaboravite da meso uopšte ne sadrži vlakna, a to je razlog što se duže zadržava u crevima i izaziva gasove. Najbolje ga je unositi sa hranom koja sadrži vlakna, kao što su salate i povrće.
Uzimanje tečnosti, posebno alkohola, za vreme obilnih obroka ili uzimanje lekova, može da pospeši pojavu gasova. Nedostatak enzima za varenje hrane ili brzo jedenje hrane uz gutanje vazduha, takođe mogu biti uzroci nastanka gasova.

Šta pomaže?
Čaj od nane pomaže kod loše svarene hrane. Jabuke i pirinač mogu da smanje prisustvo gasova. Probiotici, enzimi pankreasa u tabletama, sona (hlorovodonična kiselina) u tabletama takođe pomažu. Pre njihovog uzimanja trebalo bi konsultovati stručno lice.
Dobre bakterije u crevima (laktobacili) trebalo bi da dominiraju u procentu od oko 85 odsto u odnosu na 15 odsto loših bakterija (kolibacil, ešerihija koli). Loše bakterije izazivaju gasove, posebno ako je navedena ravnoteža narušena. Često se dešava da je kod ljudi odnos ovih bakterija obrnut, 85 odsto loših a 15 odsto dobrih.
Ako previše unosimo mesa, kafe, kofeinskih napitaka, čokolade, rafinisanog šećera, smanjićemo broj dobrih bakterija u crevima. Presna hrana je daleko povoljnija za održavanje dobre crevne flore. Doduše, prelaskom na takvu hranu mogu da se jave gasovi u prvo vreme, ali to brzo nestaje kada se creva očiste i ponovo rade pravilno.

Oštećena creva
Na crevima se mogu javiti oštećenja u obliku ranica, što traži savet stručnog lica i, naravno, promenu ishrane. Grčevi se uglavnom dešavaju u silaznom delu debelog creva. Tu dolazi i do upale sluzokože. Grčevi su često uzrokovani skupljanjem mišićnih vlakana u zidovima creva zbog aktivnosti nervnih impulsa izazvanih stresom.
To i jeste razlog što bi osobe koje imaju previše nadražena creva, grčeve i upale sluzokože debelog creva, trebalo da povedu računa o svom emocionalnom i mentalnom stanju, pored pravilne ishrane. Ponekad i promene na kičmenom stubu mogu biti uzrok nastanka grčeva u debelom crevu.
Usled čestih upala, u debelom crevu mogu se stvoriti adhezije (priraslice), što traži pomoć stručnog lica. I prisustvo parazita u crevima, usled loše higijene namirnica, može izazvati probleme. Bol u trbuhu, hronična dijareja, povraćanje i mučnina, glavni su simptomi za prisustvo parazita. Stručno lice će proceniti šta se u tom slučaju preduzime. Izvesno je da je beli luk najveći neprijatelj parazita.
Kancer creva sve više uzima maha. Ishrana je ključna za prevenciju ovog oboljenja.
Labavost creva
Labavost creva – prolaps (ulegnuće, spad), nastaje usled zatvora i hemijskih neravnoteža u telu. Najčešće se dešava na poprečnom ili transferzalnom delu debelog creva. On ima najmekšu strukturu od svih tkiva. Zbog toga je podložan silama gravitacije. Kada se crevo ulegne, vuče sve ostale organe iznad sebe i vrši pritisak na donji stomak. Takođe, slabi cirkulaciju krvi i limfe, i smanjuje ishranu organa u malom trbuhu.
Vežbanje i dobra ishrana osnov su za dobro stanje ligamenata i trbušne maramice, koji drže organe u trbušnoj duplji. Najvažniji hranljivi sastojci za čvrstinu ligamenata su minerali, kao što je mangan. Oni su gradivni elementi.
Prolaps i neplodnost
Česte promene kao što su spad materice, zavaljena materica, izrasline na mokraćnoj bešici, jajnicima, vagini mogu biti dovedeni u vezu sa spadom – prolapsom poprečnog debelog creva. U ovom slučaju i želudac je povučen nadole. Sona kiselina je tada smeštena u najužem njegovom delu i može da izazove oštećenje sluznice.
Jedan od razloga neplodnosti može biti pritisak na donji deo trbuha. Zbog pritiska na jajnike, polne ćelije ne ulaze u uterus – matericu, gde nastaje oplodnja sa polnim ćelijama muškarca. I muškarci su pogođeni ovim poremećajem. Vrši se pritisak na prostatu koja otežano radi i propada. Istovremeno se vrši pritisak i na mokraćnu bešiku, što izaziva zadržavanje urina.
Posledice ovog pritiska, po mišljenju nekih stručnjaka, mogu biti upale i tegobe na zglobovima u starijem dobu. Podizanjem tela u odgovarajući položaj može da se smanji pritisak na mali trbuh. Ravna iskošena daska je dobar izbor ili čvrst dušek podignut ukoso po dužini tela.

Pražnjenje creva
Čučeči položaj pri pražnjenju creva koristili su naši preci. A onda je neko, ko nije imao veze sa medicinom i zdravljem, izmislio WC šolju. Tamo gde ne postoje ove naprave u toaletima, problem sa pražnjenjem sadržaja iz creva skoro da ne postoji, a isto tako ni hemoroidi. U čučećem stavu svi unutrašnji organi su u pravilnom položaju. Creva su poduprta butinama. Proširene vene ne izlaze iz zadnjeg dela creva jer nema napinjanja.
Kod WC šolje mi ne vršimo fizički pritisak na ove regije, što ima za posledicu zadržavanje crevnog sadržaja i labavost zalistka između tankog i debelog creva. Takav zalistak vraća sadržaj u tanko crevo, zbog čega se množe crevne bakterije i propuštaju toksini u krvotok. Dolazi do gomilanja gasova i tvrde stolice a sve to vrši pritisak na izlazni deo debelog creva. Za posledicu imamo bolove u predelu lumbalnog dela kičmenog stuba (krstima) i probleme sa kukovima, kao i pojavu tamnih podočnjaka.
Rešenje je u uklanjanju WC šolje i vraćanju na čučeći položaj ili postavljanje podmetača ispod nogu u visini od 20 cm da bi se imitirao čučeći položaj na samoj WC šolji. U čučećem položaju pražnjenje creva traje 2-3 minuta i to je sasvim prirodno. A poznato je koliko vremena neke osobe provode u svom toaletu, čekajući da isprazne sadržaj creva.
Koliko samo energije potrošimo, koliko samo naprezanja napravimo, da bismo postigli isto što i u čučećem položaju za samo 2-3 minuta. Logično je da taj položaj ima daleko manje ili nikakve negativne posledice po naše ukupno zdravlje.
Kako do knjiga dr Momčila Matića
Sveobuhvatna knjiga dr Momčila Matića „Gospodari zdravlja: geni, emocije, ishrana“, donosi sliku ljudskog zdravlja i pregršt saveta za dugovečnost. Pisac Momčilo Matić stekao je doktorsku diplomu na Institutu za prirodnu medicinu u SAD. Redovni je profesor na Akademiji za estetiku i kozmetologiju u Beogradu, na predmetima Principi pravilne ishrane sa zdravim stilovima života i Prirodna medicina.
Autor je knjiga: „Kako da se ne razbolimo“, „Zdravlje i vitkost bez dijete“, „Kancer je moguće sprečiti i izlečiti“, „Hrana koja ubija – hrana koja leči“, „Najzdraviji recepti iz prirode“, „Kako telo dobija i gubi energiju“… Njegove knjige možete naručiti na telefon 064 856 18 73.