98 dugometražnih dokumentarnih filmova na 11. festivalu BELDOCS od 7-14. maja

Ovogodišnje 11. izdanje Međunarodnog festivala dokumentarnog filma Beldocs domaćoj publici predstaviće čak 98 filmova u 14 programa. Beldocs festival biće održan od 7-14. maja u sledećim dvoranama: Sava centar, Dom omladine Beograda, Dvorana kulturnog centra Beograda, Dom sindikata, Jugoslovenska kinoteka, Muzej jugoslovenske kinoteke, Muzej savremene umetnosti Beograda, bioskop Fontana, Centar za kulturu „Vlada Divljan“ i Cineplexx Ušće.

Radikalni dokumentarci

Program u staroj Kinoteci podeljen je na tri selekcije: Front page (političke i sociološke teme), Planet Earth (filmovi vezani za prirodu i antropologiju) i Fireworks (filmovi o ushićujućim ili neverovatnim ljudima i događajima).
U programu retrospektiva, gosti festivala su austrijski reditelj Ulrih Zajdl i slovenački reditelj Vlado Škafar.
Od ove godine uvodi se i selekcija radikalnih dokumentaraca i hibridnih žanrova pod nazivom Meteori, koja će se održati u video sali Muzeja savremene umetnosti i Novoj kinoteci. Specijalni gost selekcije biće veliki portugalski reditelj Joao Pedro Rodrigues, poznat beogradskoj publici po filmu „Ornitolog“, prikazanom na FAFu 2016. godine.“

Odrastanja, raštrkana po celom svetu

Igor Stanojević, selektor Beldocsa, istakao je želju da se predstavi raskošna lepeza svetske dokumentaristike.
„Tu će biti globalnih blokbaster naslova poput filma „Kedi“ o istanbulskim mačkama i arthaus senzacije „L. Cohen“. Međunarodni takmičarski program ove godine bio je izrazito jak, a naročito zanimljiva tema koja prožima nekolicinu filmova jeste odrastanje. Iz filmova „Of Fathers and Sons“ Talala Derkija, „Boli Bana“ Simona Gilara i „Brimstone & Glory“ Viktor Jakovleskog čovek shvata da su odrastanja raštrkana po celom svetu vrlo različita, ali na određeni način u svojoj suštini vrlo slična.“

Srpski takmičarski program

Filmovi domaćih autora boriće se za tri nagrade: najbolji film, najbolja kamera i najbolja montaža.

  • Vodič kroz crnu rupu, Aleksandar Nikolić, Zlatko Pranjić, Srbija, BH, UK, 2017, 74 min
  • 4 godine u 10 minuta, Mladen Kovačević, Srbija, 2018, 63 min
  • Doći će žuti ljudi sa istoka i piće vodu sa Morave, Tanja Brzaković, Srbija, 72 min
  • Dnevnik ozbiljnog prestupnika, Danilo Ceković, Srbija, 2018, 120 min
  • Poslednja avantura Kaktus Bate, Đorđe Marković, Srbija 2018, 65 min
  • Okupirani bioskop, Senka Domanović, 2018, 100 min
  • Kada dođu svinje, Biljana Tutorov, Srbija 2017, 72 min
  • Slatko od Ništa, Boris Mitić, Srbija 2017, 78 min
  • Čarobnjak iz Mutnja, Branko Lazić, Srbija, BH, 2017, 56 min
U filmu “Slatko od Ništa” narator je Igi Pop

Međunarodni takmičarski program

Program sačinjen od 12 izuzetnih naslova, precizno balansiran između filmova dokazanih autora koji bez sumnje već pripadaju istoriji filma i vrlo originalnih i stilski zrelih mlađih autora.

  • Faces  Places, Agnès Varda & JR, France, 2017, 89 min
  • Human Flow, Ai Weiwei, Germany, 2017, 140 min
  • Piazza Vittorio, Abel Ferrara, Italia, 2017, 75 min
  • Brimstone & Glory, Viktor Jakovleski, USA, Mexico, 2017, 67 min
  • Vivre Riche, Joël Richmond Mathieu Akafou, France, Burkina Faso, 2017, 60 min
  • Meteors, Gürcan Keltek, Turkey, Netherlands, 2017, 84 min
  • Boli Bana, Simon Gillard, Belgium, France 2017, 60 min
  • 14 Apples, Midi Z, Taiwan, Myanmar, 2018, 84 min
  • Distant Constellation, Shevaun Mizrahi, Turkey Netherlands, USA, 2017, 80 min
  • Of Fathers and Sons, Talal Derki, Germany, Siria, Lebanon, 2017, 98 min
  • Happy Winter, Giovanni Totaro, Italia 2017, 91 min
  • Napalm, Claude Lanzmann, France 2017, 100 min

Front Page

Od pobune protiv diktature u DR Kongu do posledica Bregzita – selekcija Front Page približava publici probleme, nedoumice i slepe ulice kojima savremeno društvo tumara.

  • Golden Dawn Girls, Havard Bustnes, Norway, Denmark, Finland, 2017, 95 m
  • When the War Comes, Jan Gebert, Czech, Croatia, 2018, 80 min
  • Brexitannia, Timothy George Kelly, UK 2017, 80 min
  • The Red Soul, Jessica Gorter, Netherland 2017, 90 min
  • Moldovan Miracle, Stian Indrevoll, Moldova, Norvay, 2017, 82 min
  • Phoenixxx, Mihai Gavril Dragolea, Romania, 2017, 50 min
  • Stories Our Cinema Did (Not) Tell, Fernanda Pessoa, Brazil 2017, 80 min
  • Kinshasa Macambo, Dieudo Hamadi, Congo, Norway, Germany, CH, Qatar , 2018, 75 min
  • Laila At The Bridge, Gulistan & Elizabeth Mirzae, Afganistan, Canada, 2018, 98

Planet Earth

Filmove iz ove selekcije odlikuje posvećen odnos prema prirodi i antropološkim istraživanjima gusto naseljenih ili gotovo potpuno nenaseljenih područja širom planete.

  • Obscuro Barroco, Evangelia Kranioti, Greece France, 2018, 60 min
  • Small Planets, Dirk Manthey, Germany, 2018, 97 min
  • Habaneros, Julien Temple, UK, 2017, 126 min
  • Dusk Chorus – Based on „Fragments of Extinction“ , Nika Šaravanja, Alessandro d’ Emilia, Italia, 2017, 62 min
  • The Ancient Wood, Mindaugas Survila, Lithuania 2017, 85 min
  • Loving Lorna, Annika Karlsson, Jessica Karlsson, Sweden, 2017, 61 min

Fireworks

Raznobojne filmske eksplozije sadržane u ovom programu pripovedaju nam o ushićujućim, neverovatnim ili dinamičnim ljudima i događajima, dokazujući da i naizgled male priče mogu u svojoj srži biti veličanstvene.

  • Kedi, Ceyda Torun, Germany USA, Turkey, 2016, 79  min
  • Prince of Nothingwood, Sonia Kronlund, France, Germany, 2017, 85 min
  • Nokia Mobile – We Were Connecting People, Arto Koskinen, Finland 2017, 92
  • Avec L’Amour, Ilija Cvetkovski, Makedonija 2017, 66 min
  • The Ugliest Car, Grzegorz Szczepaniak, Poland, 2017, 47 min
  • A Modern Man, Eva Mulvad, Denmark, Germany, 2017, 85 min
  • Donkeyote, Chico Perreira, Spain, Germany UK, 2017, 86 min
  • On the Edge of Freedom, Anita Mathal Hopland & Jens Lengerke, Demnark, Russia, Ukraina, 2017, 75 min
  • Majči, Josip Lukić, Hrvatska, 2018, 52 min
  • The Lovetts, Igor Bezinović, Hrvatska, 2018, 16 min

Meteors

Kao što meteorske kiše obasjavaju noćno nebo, tako i ovaj odabir radikalnih arthouse dokumentaraca, hibridnih žanrova i dokumentarno-igranih formi gledaocu pruža uvid u raznovrsnost i slobodu koju filmski izraz može da poseduje.

  • Gens Du Lac, Jean Marie Straub, Belgium, CH, 2018, 17 min
  • Cohen, James Benning, USA 2018, 48 mim
  • Our Beloved Month of August, Migel Gomes, Portugal, 2008, 150 min
  • Mjesta (na kojima nisam bio), Dane Komljen, Srbija 2010, 22 min
  • China, 87. The Others, Jean-Pierre Outers, Violaine de Villers, Belgium 2017, 60 min
  • Babylon, Ala Eddine Slim, Ismael & Youssef Chebbi, Tunis, 2012, 112 min
  • Let the Summer Never Come Again, Aleksandre Koberidze, Georgia 2017, 202 min

·         Where Do You Stand Now, João Pedro Rodrigues?, João Pedro Rodrigues, Portugal, 2017, 21 min·         Last Time I Saw Makao, João Pedro Rodrigues & João Rui Guerra Damata, Portugal, 2012, 85 min

Retrospektiva: Ulrih Zajdl

Zajdl se u svom stvaralaštvu prevashodno bavi ljudima na margini i, kroz njihove pojedinačne priče, govori o mnoštvu. U okviru njegove retrospektive biće prikazano šest filmova, a sam autor uveličaće ovaj program svojim ličnim prisustvom.

  • Der Ball, Ulrich Seidl, Austria, 1982, 50 min
  • Good News, Ulrich Seidl, Austria, 1990, 130 min
  • Losses is to be Expected, Ulrich Seidl, Austria, 1992, 118 min
  • Animal Love, Ulrich Seidl, Austria, 1996, 120 min
  • Jesus, You Know, Ulrich Seidl, Austria, 2003, 87 min
  • In the Basement, Ulrich Seidl, Austria, Germany, 2014, 81 min

Retrospektiva: Vlado Škafar

Kao jedan od najbitnijih autora sa prostora bivše Jugoslavije, Škafar svojim meditativnim i suptilnim nenarativnim filmovima kroji svet u kojem je laž osuđena na propast.

  • A Girl and a Tree, Vlado Škafar, Slovenia, 2012, 83 min
  • Letter to a Child, Vlado Škafar, Slovenia, 2009, 100 min
  • Nighttime with Mojca, Vlado Škafar, Slovenia, 2012, 83 min

Fokus: Baltičke zemlje

Ove godine Litvanija, Letonija i Estonija slave 100 godina od prvog proglašenja nezavisnosti. U specijalnom programu biće prikazano:

  • Wonderful Losers: A Different World, Arūnas Matelis, Lithuania, Italy, Switzerland, Belgium, Latvia, Northern Ireland – UK, Ireland, Spain, 2017, 72 min
  • Paradise Gowns, Albina Griniute, Lithuania, Finland, 2016, 61 min
  • One Ticket, Please, Matiss Kaža, Latvia, USA, 2017, 65 min
  • Varpa – Promise Land, Bruno Aščuks, Latvia, 2017, 95 min
  • Soviet Hippies, Terje Toomistu, Estonia, Germany, Finland, 2017, 75 min
  • Rodeo, Kiur Aarma, Raimo Jõerand, Estonia, Finland, 2018, 74 min

Beldocs Human Rights

Povodom obeležavanja 70 godina od potpisivanja Deklaracije o ljudskim pravima, Beldocs predstavlja ovaj program filmova i panel diskusija sa eminentnim stručnjacima na teme genocida, trgovine ljudima i smrtne kazne.

  • Intent to Destroy: Death, Denial & Depiction, Joe Berlinger, USA 2017, 115 min
  • Hanaa, Giuseppe Carrieri, Italia, 2017, 87 min
  • Tricked, John Keith Wasson, Jane Wells, USA Sweden, 2013, 76 min
  • Mirsada, Danilo Marunović, Crna Gora 2017, 52 min
  • The Penalty, Will Francome, Mark  Pizzey, USA UK, 2017, 90 min

Biografski dokumentarci

  • Born Just Now, Robert Adanto, USA 2018, 84 m
  • The Waldheims Waltzer, Ruth Beckermann, Austria 2018, 93 min
  • Big Time, Kaspar Astrup Schröder, Denmark, 2017, 90 min
  • Etgar Keret: Based on a True Story, Stephane Kaas, Israel, Netherlands, 2017, 54
  • Rezo, Leo Cabriadze, Georgia, Russia, 2017, 63 min
  • Mapa puna snova, Danilo Lola Ilić, Hrvatska 2017, – Premijera u Centru za kulturu „Vlada Divljan“
  • Westwood: Punk, Icon, Activist, Lorna Tuker, UK, 2018, 78 min

Muzički i plesni dokumentarci

  • Bobbi Jene, Elvira Lind, Denmark,Sweden, 2017, 94 min
  • Matangi/MAYA/M.I.A. , Steve Loveridge, Sri Lanka, UK, USA, 2018, 95 min
  • Festiwal, Anna Gawlita, Tomasz Wolski, Poland 2017, 85 min
  • Conny Plank: The Potential of Noise, Reto Caduff, Stephan Plank, Germany 2017, 92 min
  • Alive in France, Abel Ferrara, France 2017, 79 min
  • Capoeira, Jorge Itapuã, Brazil 2017, 73 min

Special Screenings

  • Hotel Jugoslavija, Nicolas Wagnieres, CH, 2018, 78 min
  • Blok 70, Zhi Wang, China, Serbia, 2018 75 min
  • Sarajevo, Mustafa Mustafić, BH, 2017, 70 min
  • Our New President, Maxim Pozdorovkin, USA, Russia, 2018, 77 min
  • Glasnije od oružja, Miroslav Sikavica, Hrvatska, 2017, 86 min
  • Road Movie, Dmitrii Kalashnikov, Belarus, Russia, Serbia, BH, Croatia, 2016, 67 min
  • Hram cvijeća, Irena Škorić, Hrvatska, 2018, 56 min
Ona MAGAZIN
Ona MAGAZIN

Na prvi dan proleća 2009. izašao je Ona Magazin broj 1. Bio je to prvi domaći glossy mesečnik namenjen ženama 35+ Posle osam godina neprekidnog izlaženja, Ona Magazin je prešao na dvomesečno izdanje. Ona Magazin je primer literarnog novinarstva koje, osim svežih vesti, donosi priče iz života, ispovedne intervjue poznatih i kolumne ljudi od pera.

Trenutno nema komentara

Ostavite komentar

Vaša email adresa neće biti objavljena